Eksplozja silosu zbożowego

Eksplozja silosu zbożowego

PORT AQABA, JORDAN | 14 Maj, 2018 R.
Siedem ofiar śmiertelnych, trzy obrażenia

Kontekst całego zdarzenia

Istnieje pewne zamieszanie, co do okoliczności towarzyszących eksplozji silosu zbożowego. Port Aqaba jest częścią projektu renowacji budynków mieszkalnych o wartości 10 mld USD, w ramach, którego druga część (obecnie wstrzymana) obejmuje zmianę lokalizacji istniejących silosów zbożowych. Jednak w lipcu 2017 r. "The Jordan Times" poinformował o staraniach mających na celu podwojenie pojemności magazynowej silosów zbożowych, które miały zostać ukończone do końca roku.

Wybuch Silosu Zbożowego

Opis zdarzenia

Zgłoszono, że eksplozja silosu miała miejsce podczas usuwania i rozbiórki. We wstępnych sprawozdaniach stwierdzono, że eksplozja została zainicjowana przez iskry powstające podczas cięcia żelaza przez robotników w pobliżu butli z tlenem. Zdjęcia z prywatnych materiałów pokazują, co wydaje się być śladem palenia się sprzętu wewnątrz silosu i pękania osłon wokół podnośników kubełkowych w obiekcie.

Wyniki

Wybuch spowodował rozległe uszkodzenia struktury silosu, wydmuchując kilka ceglanych ścian. Dziewięciu pracowników zostało rannych, a pięciu zmarło w pierwszym tygodniu po zdarzeniu. Sprawozdania prasowe stwierdzają, że szósty pracownik zmarł 21 maja, a siódmy 29 maja. Co najmniej jeden przedsiębiorstwo zostało oskarżone o naruszenie standardowych procedur bezpieczeństwa w odniesieniu do incydentu.

ŹRÓDŁA: https://dustsafetyscience.com/grain-silo-explosion-aqaba-jordan/
2018 MID – YEAR COMBUSTIBLE DUST INCIDENT REPORT

Pobierz raport jako PDF