Ocena Zagrożenia Wybuchem (OZW)

Ocena Zagrożenia Wybuchem (OZW) jest kluczowym elementem zarządzania bezpieczeństwem w obiektach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia atmosfery wybuchowej. Proces ten pozwala na identyfikację potencjalnych zagrożeń, klasyfikację stref wybuchowych oraz wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych. W rezultacie minimalizowane jest ryzyko wypadków, co przekłada się na większe bezpieczeństwo pracowników i ochronę mienia.

Jak przeprowadza się ocenę zagrożenia wybuchem?

Ocena zagrożenia wybuchem jest elementem Oceny Ryzyka Wybuchu i obejmuje:

  • analizę właściwości substancji używanych w procesach technologicznych,

  • wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem,

  • wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem,

  • opracowanie graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej stref zagrożenia wybuchem,

  • wskazanie czynników mogących zainicjować zapłon w strefach zagrożonych wybuchem.

Podstawa prawna Oceny Zagrożenia Wybuchem (OZW)

Do przeprowadzenia Oceny Zagrożenia Wybuchem zobowiązani są właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów, w których prowadzone są procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe. Obowiązek ten wynika z § 37 rozporządzenia MSWiA z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Czytaj dalej.

Skontaktuj się

Czym jest ocena zagrożenia wybuchem?

To proces polegający na identyfikacji i analizie miejsc, w których może wystąpić atmosfera wybuchowa, czyli mieszanina powietrza z substancjami palnymi w postaci gazów, par, mgieł lub pyłów. Dokument ten jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa w obiektach, gdzie wykorzystywane są materiały o właściwościach wybuchowych.

Kiedy przeprowadzić ocenę zagrożenia wybuchem?

Ocena Zagrożenia Wybuchem skupia się na czynnikach, zapobiegających możliwości powstania niebezpiecznej atmosfery wybuchowej.

Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów, w których prowadzone są procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe, zobowiązani są do przeprowadzenia Oceny Zagrożenia Wybuchem. Obowiązek ten wynika z §37 rozporządzenia MSWiA z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.  W praktyce ocenę zagrożenia wybuchem wykonuje się we wszelkich zakładach, w których w procesie produkcyjnym stosowane są materiały o właściwościach palnych bądź wybuchowych. Ocena dotyczy również przedsiębiorstw, gdzie substancje łatwopalne uwalniane są z pracujących urządzeń, systemów ochronnych czy gotowych wyrobów.

Jakie są korzyści z posiadania takiego dokumentu?

OZW pozwala na precyzyjne określenie miejsc podwyższonego ryzyka oraz wyznaczenie odpowiednich stref zagrożenia, co umożliwia wdrożenie skutecznych środków zapobiegawczych. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia wybuchu, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników i ochronę mienia. Dodatkowo dokument spełnia wymagania prawne, co chroni firmę przed konsekwencjami prawnymi i finansowymi związanymi z niedopełnieniem obowiązków.

Ocena Zagrożenia Wybuchem — co zawiera?

Przeprowadzana przez nas ocena zagrożenia wybuchem skutkuje precyzyjnym wskazaniem wszelkich miejsc podwyższonego ryzyka związanego z możliwością wystąpienia atmosfer wybuchowych, co w konsekwencji umożliwia dobranie odpowiednich środków zabezpieczających minimalizujących takie zjawisko i w konsekwencji zmniejszających ryzyko wybuchu.

Nasza wieloaspektowa analiza uwzględnia również określenie intensywności atmosfery wybuchowej, czyli częstotliwości jej występowania oraz czasu utrzymywania się w danym obszarze. Ponadto, ocena zagrożenia wybuchem obejmuje zidentyfikowanie i zlokalizowanie źródeł zapłonu, mogących prowadzić do zaistnienia wybuchu – dzięki ich wskazaniu, możliwe jest wprowadzenie środków zabezpieczających, znacząco zmniejszających ryzyko wybuchu. Wyniki przeprowadzonych przez nas analiz przedstawiane są w szczegółowym opracowaniu graficznym, znacząco ułatwiającym wdrożenie kompleksowych środków bezpieczeństwa.

Skontaktuj się

‹ powrót